Artykuły w dziale Video
- Corel VideoStudio kurs, czyli jak stworzyć profesjonalne video
- Kurs Adobe After Effects, niezwykłe animacje i czołówki.
- Kurs Adobe Encore, montaż i obróbka Video.
- Kurs Avid Studio - montowanie i edycja filmów.
- Kurs Edius - Zrób, edytuj profesjonalne video dzięki Edius.
- Kurs Final Cut Studio, czym jest i jakie ma możliwości.
- Kurs kodeki & kompresja video! czym są kodeki?
- Kurs Pinnacle - Stwórz, edytuj video za pomocą Pinnacle
- Kurs Sony Vegas pro! Montaż i edycja video.
- Stwórz, edytuj video w Adobe Premiere - Adobe Premiere kurs
Co tak naprawdę otrzymasz?
Decydując się na zakup szkolenia:
- Otrzymasz możliwość pobrania pliku i odtwarzania go wielokrotnie.
- Dostaniesz nielimitowany dostęp zawsze i wszędzie 24 h na dobę.
- Uzyskasz aktualizacje i dodatkowe materiały szkoleniowe.
- Otrzymasz dostępność na urządzenia mobilne - tablety, czy smartfony.
- Dostaniesz materiały przygotowane przez specjalistów i szkoleniowców.
- Uzyskasz możliwość certyfikatu ukończenia!
- Otrzymasz bardzo dużą wiedzę, którą można wykorzystać w pracy jak i dla siebie.
- Uzyskasz szkolenia niedrogie i dostępne dla początkujących oraz zaawansowanych.
- Dostaniesz szkolenia przygotowane perfekcyjnie, zrozumiałe i łatwo przyswajalne.
- Otrzymasz potężną dawkę wiedzy, którą wykorzystasz w praktyce.
- Uzyskasz tutoriale podzielone na działy tematyczne, do których można wracać.
Co to jest format pliku video, kompresja video i jakich programów do tego używać?
Plik taki możemy sobie wyobrazić jako np. paczkę, która zawiera elementy takie jak ścieżka video, ścieżka audio, meta dane - czyli rozdzielczość, zapis kolorów, ilość klatek n/s, format w jakim ma być wyświetlany film, mogą być też dodatkowo napisy. Plik taki dzieli się też na kodeki. Podobnie jest ze ścieżką audio. Kodek to nic innego jak format zapisu video. Taki format może być bardziej stratny - określany jako INTERFRAME, oraz mniej stratny - określany jako INTRAFRAME. Formaty najbardziej stratne to H.264, MPEG 4, MPEG 2, AVCHD, XAVC. Są to kodeki najbardziej popularne. Jakie są plusy i minusy kodeków mniej stratnych i bardziej stratnych?
Mamy np. gotowy film, który oglądamy na smartfonie. Smartfony mają ograniczenia do 4 GB na materiał filmowy. Jeśli mamy długi film o wysokiej rozdzielczości i będziemy mieli film w kodeku mniej stratnym, będzie zajmował on bardzo dużo GB nawet 7GB, 8GB, 12GB, a nasz smartfon może utrzymać np. jedynie 4GB, dlatego kodeki bardziej stratne posiadają "optymalną wagę" i można wtedy oglądać bardzo długi film, który zmieści się np. w obrębie 4GB. Podczas edycji video gdy mamy bardzo skompresowany plik, komputer musi na bieżąco dekodować plik. CODEC! CO - KODOWANIE, DEC - DEKODOWANIE. Gdy kompresujemy dane mamy tzw. proces kodowania, natomiast gdy edytujemy plik wideo mamy proces dekodowania. Jeśli plik mamy w formacie mniej stratnym - INTRAFRAME, montaż filmów jest bardzie przyjemny. To by było na tyle.
Rozwinięcie tematu!
W dzisiejszych czasach, gdy wiele zawartości wideo jest dostępnych w internecie, korzystanie z kodeków i kompresji jest niezbędne. Kodeki i kompresja wideo umożliwiają zmniejszenie rozmiaru plików wideo, co ułatwia przesyłanie i udostępnianie materiałów wideo.
Kodeki to narzędzia umożliwiające kompresję plików wideo. Kodek to skrót od "koder-dekoder", a jego zadaniem jest przetwarzanie wideo na bardziej efektywne formaty, które zajmują mniej miejsca. Kodeki to oprogramowanie, które przetwarza sygnały wideo na określone formaty, co pozwala na przesyłanie i odtwarzanie plików wideo w różnych aplikacjach.
Kodeki wideo są ważne, ponieważ umożliwiają przetwarzanie i kompresowanie materiałów wideo, dzięki czemu mogą one być łatwiej przesyłane i udostępniane. Bez kodeków wideo, pliki wideo byłyby zbyt duże, aby je przesłać przez internet lub przechowywać na urządzeniach z ograniczoną pojemnością.
Jednym z najpopularniejszych kodeków wideo jest H.264, który jest stosowany w wielu różnych aplikacjach, takich jak YouTube, Vimeo, Netflix i wiele innych. H.264 umożliwia przetwarzanie wideo na wysokiej jakości przy stosunkowo niskim rozmiarze pliku. Kodeki wideo takie jak H.265 (znany również jako HEVC) lub AV1 są coraz częściej stosowane do przesyłania wideo w wysokiej jakości przy mniejszych rozmiarach plików.
Kompresja wideo to proces zmniejszenia rozmiaru pliku wideo poprzez usuwanie niepotrzebnych danych lub kodowanie danych wideo w sposób, który zajmuje mniej miejsca. Kompresja wideo jest ważna, ponieważ umożliwia przesyłanie plików wideo przez internet i inne sieci z mniejszą szybkością przesyłu danych.
Kompresja wideo może być stratna lub bezstratna. Kompresja bezstratna zachowuje jakość wideo, ale zajmuje więcej miejsca niż kompresja stratna. Kompresja stratna usuwa niektóre dane wideo, co powoduje utratę jakości, ale zajmuje mniej miejsca.
Popularnymi formatami kompresji wideo są MPEG-2, MPEG-4, H.264, H.265 i AV1. Formaty te są często stosowane do przechowywania plików wideo, transmitowania strumieniowego i odtwarzania wideo na różnych urządzeniach.
Jak podejść do tego tematu? Kurs zamieszczony powyżej odpowie Ci na to pytanie!
Wszystkie zagadnienia związane z kodekami są zawarte w proponowanych szkoleniach. Kurs ten jest bardzo przydatny głównie jeśli używasz lub zamierzasz używać programów typu Edius, Premiere Pro , Sony Vegas, Encore, Pinnacle Studio lub podobnych. Połączenie grafiki, filmu czy montażu filmu z odpowiednim kodowaniem z pewnością przyniesie odpowiedni rezultat. Kursy poruszają zatem temat odpowiedniej kompresji plików video.
Pomocne tagi: kompresja video, kodeki, kurs kodeki, kompresja video programy, obróbka video kompresja, kompresja wideo program