Na co zwrócić uwagę kupując używany komputer

Na co zwrócić uwagę kupując używany komputer - PC

Czy warto kupić używany komputer stacjonarny, dobry i tańszy, czy też nowy ale zdecydowanie droższy? Na co zwrócić uwagę kupując używany komputer do gier lub taki, który wystarczy nam do zwykłej codziennej pracy. Komputer nowy, czy też używany? Jaki wybrać i czym można się sugerować . Poznaj odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie wiele osób.

Czy warto kupić używany komputer stacjonarny, czy bardziej skłonni jesteśmy kupić komputer nowy? Pytanie, które zadaje sobie wiele osób i jest godne prostej odpowiedzi. Poradnik przeznaczony jest dla tych którzy posiadają niewielką wiedzę względem komputerów. Jeśli masz wiedzę na ten temat możesz go ominąć.

Kupowanie używanego komputera PC może być dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, ale trzeba uważać, aby nie kupić urządzenia, które okaże się wadliwe lub nie spełniać naszych wymagań. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas kupowania używanego komputera PC:

Marka i model: Warto zacząć od wyboru dobrego producenta i modelu. Wybierz markę, która jest znana z jakości i trwałości, taką jak Dell, HP czy Lenovo.

Stan techniczny: Sprawdź stan techniczny komputera, w tym wydajność procesora, ilość pamięci RAM i miejsca na dysku twardym, karty graficznej i zasilacza. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego oprogramowania, np. programu CPU-Z, który dostarcza szczegółowych informacji o podzespołach.

Stan wizualny: Zwróć uwagę na stan wizualny urządzenia, takie jak rysy, wgniecenia czy uszkodzenia. Chociaż stan wizualny nie ma wpływu na wydajność, to może świadczyć o tym, jak poprzedni właściciel traktował komputer.

Akcesoria: Upewnij się, że w zestawie znajdują się niezbędne akcesoria, takie jak kabel zasilający, kabel sieciowy i klawiatura.

Wiek urządzenia: Sprawdź, ile lat ma komputer. Starsze modele mogą mieć ograniczenia związane z nowoczesnymi aplikacjami i systemami operacyjnymi.

Gwarancja: Upewnij się, czy sprzedawca oferuje gwarancję na sprzedawany produkt. W przypadku problemów po zakupie będziesz mógł skorzystać z gwarancji, aby naprawić urządzenie.

Kupując używany komputer PC, warto zwrócić uwagę na stan techniczny i wizualny, markę i model, akcesoria, wiek urządzenia oraz gwarancję. Dzięki temu będziesz miał większą szansę na zakup dobrego jakościowo i wydajnego sprzętu, który spełni Twoje wymagania.

Dodatkowo zadaj sobie pytania?

Pierwsze i podstawowe pytanie jakie musisz sobie zadać, to jaki budżet masz do wykorzystania na zakup komputera oraz czy warto kupić używany komputer stacjonarny czy też laptopa?

Komputery PC - PORÓWNAJ CENY

Określ dokładnie, czy to ma być przenośny laptop, czy też komputer stacjonarny PC. Zakładając, że masz 2 tyś. zł. do wydania zainteresuj się także komputerami używanymi, ale z tzw. pewnego źródła. Ważne jest to, by komputer używany miał gwarancję, przynajmniej na poszczególne podzespoły. Unikaj ofert używanych komputerów jak i laptopów od podmiotów, gdzie jest jedynie gwarancja rozruchowa. Skup się na wyspecjalizowanych firmach i serwisach, które posiadają doświadczenie w tym zakresie.  

Na uwagę zasługuje to, że porównując cenę nowego komputera z używanym w podobnej konfiguracji używany zawsze wychodzi taniej, a jego wydajność niczym nie odbiega od nowego. Jednak jest pewne ryzyko, że używany może mieć jakiś ukryty defekt, a sprzedający może być tego nieświadomy. Dlatego zwracam uwagę na gwarancję, kupując te używane. Wiadomo z nowymi tu nie będzie problemu, jak i z tymi używanymi, które posiadają gwarancję.

Drugie pytanie, które należy sobie zadać jest takie. Do czego jest nam potrzebny komputer, gdzie kupić używany komputer i na co zwrócić uwagę kupując używany komputer?

Laptopy - PORÓWNAJ CENY

W większości komputery kupowane są przez tzw. Graczy (określenie umowne), dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaką konfigurację posiada dany sprzęt. Odnieść to do wymagań gier. Każda gra w opisie posiada minimalne wymagania. Tu raczej nie sugerujmy się minimalnymi wymaganiami lecz pewnym kompromisem pomiędzy wydajnością komputera, a minimalnymi wymogami gier komputerowych.

Wiadomo, im lepsza wydajność komputera, tym gra chodzi szybciej i lepiej. Należy zwrócić szczególną uwagę na kartę graficzną, jej wydajność i współprace z pozostałymi komponentami. Jeśli nie masz pojęcia o tym szukaj porady u specjalistów.

Jeśli potrzebujemy komputer do obróbki video, grafiki 3D lub projektowania w programie Auto Cad, najlepiej zasięgnąć opinii kogoś, kto zajmuje się tym na co dzień. W takim przypadku budżet, który zakładamy może być znacznie przekroczony, także przy założeniu, że komputer będzie używany.

Oczywiście nie mówimy tu o sprzęcie, który obrabia grafikę z kosmicznego teleskopu Hubble'a lub z obserwatorium Atacama Large Millimeter Array gdyż są to faktycznie astronomiczne kwoty rzędu tysięcy lub nawet milionów dolarów :). Jeżeli dobieramy komputer do gier, należy sprawdzić wydajność poszczególnych komponentów tego komputera. Procesor, grafikę, pamięć, rodzaj i szybkość dysku twardego z sugestią wykorzystania np. dysku SSD. Wszystko w zależności od zapotrzebowania. Tu też jeśli nie czujesz się na siłach warto skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego.

Gdzie zatem kupić wymarzony komputer, który spełnia Twoje oczekiwania?

Możliwości jest wiele. Ja osobiście zaczynam od poszukiwania na CENEO. Jest to o tyle dobra sprawa, że mamy opcję porównania cenowego danego modelu. Niestety porównując konkretny model komputera w odniesieniu do Allegro mam wrażenie, że na Allegro jest drożej - chodzi o nowy sprzęt. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Tak jest również z częściami bazowymi do komputerów. CENEO jest o tyle dobre że grupuje wiele sklepów online w jednym miejscu i mamy ogólny pogląd na ofertę.

Jeśli chodzi o komputery używane to Allegro jest całkiem niezły w tego typu ofertach . Nie polecam jednak robić zakupów za pomocą serwisów ogłoszeniowych. Z daleka od nich.

Specjalnie zamieściłem grafikę z linkami do propozycji komputerów, laptopów nowych i używanych oraz linki do płyt głównych zintegrowanych i obudów .

PŁYTY GŁÓWNE - ZINTEGROWANE, OBUDOWY

Jeśli chodzi o komputery używane tu polecam firmy, które posiadają komputery poleasingowe. Wystarczy wyszukać w Google i mamy całą ofertę. Dla mnie liderem w kwestii komputerów poleasingowych jest AMSO.

Jeśli dana konfiguracja nie spełnia naszych oczekiwań szukamy serwisu komputerowego z renomą na lokalnym rynku.

Następne pytanie. Kupno używanego komputera i na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego komputera?

Jeśli nie jesteśmy wymagającymi użytkownikami w odniesieniu np. do projektowania 3D, czy montowania filmów, firmy produkujące komputery wprowadzając nowe modele, zazwyczaj obniżają ceny modeli starszych. Taki komputer z bardzo dobrą konfiguracją może nam służyć ładne parę lat. Ten sam schemat można odnieść również do komputerów używanych, które będą jeszcze tańsze z tytułu, że są używane.

Jeśli chcemy używać komputera do pracy związanej np. z pakietem OFFICE, programami które nie wymagają sporej pamięci, czy bardzo wydajnej karty graficznej z pomocą przychodzą proste rozwiązania za naprawdę niewielkie pieniądze. Mowa dokładnie o płytach głównych, które posiadają zintegrowane części typu procesor, karta grafiki i inne, które są już wmontowane na stałe do płyty głównej. Pozostaje kwestia dokupienia odpowiedniej obudowy, zasilacza, pamięci, dysku twardego, okablowania, monitora, klawiatury, myszki no i oczywiście np. Windowsa 7. Czyli taki składak na bazie zintegrowanej płyty głównej. To obniża zdecydowanie koszty. To tak w ramach ciekawostki.

Pozostaje jeszcze osoba, która by doradziła jaką płytę główną zintegrowaną zakupić i jakie dodatkowe części do tego dobrać. To też wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z naszej strony. To czy taki zestaw sobie zafundować, zostawiam do oceny tym, którzy naprawdę nie wymagają, a zależy im na kosztach.

W przypadku komputera, który chcemy sobie złożyć z części (bez kombinowania ze zintegrowaną płytą główną), sugeruje zasięgnąć porady osoby, która tym się zajmuje. Unikniemy wtedy sytuacji, gdzie kupimy np. płytę główną, do której nie pasuje procesor lub karta grafiki. No cóż, a zdarza się! 

Wracając to tematu płyt głównych zintegrowanych, pisząc ten artykuł zajrzałem na Ceneo i są dostępne płyty główne zintegrowane w różnych cenach, a koszt prostego komputera, złożonego na bazie nowej płyty głównej zintegrowanej wyliczyłem poniżej 800 zł. (Biorąc pod uwagę nową płytę główną ASUS N3150I-C plus używane części typu: pamięć RAM, HDD, zasilacz, monitor, myszka, klawiatura, czy okablowanie. Reszta z popularnego serwisu Allegro).Tak czy inaczej pod względem wydajności szału nie ma, ale i można podziałać na czymś takim też :). Porównując znowu taki schemat z gotowymi ofertami na Allegro też można już coś niedrogiego kupić, oczywiście używanego.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną ciekawą rzecz. Mianowicie na komputery tzw. Poleasingowe. Są to komputery używane, które zazwyczaj pracowały w firmach. Firmy co jakiś czas wyzbywają się starszych modeli, zamieniając je na nowsze wersje. Komputery te, sprawne i zazwyczaj jeszcze na gwarancji znajdują rynek wtórny. Tu czasem można znaleźć nie lada perełkę z naprawdę dobrą konfiguracją. Są to komputery typu PC, jak i laptopy zazwyczaj marek IBM- Lenovo, DELL lub Simens. Cenowo wychodzi różnie w zależności o wersji, modelu roku produkcji. Też nie jest to głupi pomysł jeśli chodzi o tanie komputery używane , które posiadają gwarancję ale także zainstalowanego Windows - a dla komputerów zregenerowanych. Co znowu przynosi wymierną korzyść w postaci taniego sprzętu komputerowego.

Jeszcze inną kwestią przy doborze komputera jest jego obudowa.

W przypadku laptopów sugerujemy by przekątna ekranu była minimum 14 cali. Są także zwolennicy mniejszych ale moim zdaniem jest to nieporozumienie (to jest moje zdanie).

W przypadku komputerów stacjonarnych PC mamy kilka wielkości obudów. Spotkamy się zatem z obudowami tupu Tower, Desktop, Slim, SFF i HTPC. Każda z nich ma swoje zalety i wady. I tak np. obudowy typu Tower są najprostsze i najtańsze. Oferują największe możliwości konfiguracji i dodatkowych opcji rozbudowy. Typ Desktop zajmuje mniej miejsca, a ich ułożenie jest w pozycji leżącej pod monitorem. Typ obudowy Slim charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu oszczędzamy miejsce na biurku. Obudowy typu SFF (ang. Small Form Factor) są zdecydowanie mniejsze niż obudowy Slim Tower, co pozwala na zastosowanie płyty głównej mini-ITX. Ostatni typ Obudowy HTPC (ang. Home Theater Personal Computer) jest obudową przeznaczoną do tworzenia domowego centrum multimedialnego i ma pełnić rolę tzw. odtwarzacza DVD lub Blu-Ray. Obudowa Posiada niezwykle atrakcyjny wygląd, który pasuje do współczesnego sprzętu Hi-Fi. Stylistyka jest głównym atutem tego typu obudowy.

Podsumowanie! Komputer nowy, czy też używany?

Każdy ma swój rozum, preferencje i trochę wiedzy w tym zakresie. Wybór należy do Ciebie czy kupić nowy, czy też używany komputer oraz jaką obudowę wybrać jak i przekątną ekranu w laptopie. Nie wspominając o innych parametrach. Jest bardzo wiele kwestii do omówienia. Wydawać by się mogło, że jest to studnia bez dna. Powodzenia! 

Pomocne Tagi: na co zwrócić uwagę kupując używany komputer, czy warto kupić używany komputer stacjonarny, czy warto kupić używany komputer,

Autor Janek Opolski

P.S.
Masz już komputer ? poznaj podstawowe kursy z obsługi , które zamiesiłem w artykule.

Dobre źródło inspiracji i informacji

Artykuły & Kursy pokrewne

Kursy internetowe z certyfikatem

Rozwijaj się online dzięki kursom z certyfikatem! Zdobądź nowe umiejętności i podnieś swoje kwalifikacje z wygodą swojego domu. Nasza oferta kursów obejmuje różnorodne dziedziny, od programowania po marketing. Po ukończeniu otrzymasz certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę. To nie tylko inwestycja w siebie, ale także sposób na wyróżnienie się na rynku pracy. Dołącz do nas i rozwijaj się w swoim tempie, zdobywając konkretne umiejętności, które otworzą przed Tobą nowe możliwości zawodowe!

Jeśli możesz wspomóż Nas Klikając w reklamę - Bardzo Dziękujemy

Fotografia osobliwa :)