Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
NASZE NOWOŚCI SZKOLENIOWE
Zobacz pełny wykaz szkoleń i kursów!
NASZE NOWOŚCI - ROZWÓJ OSOBISTY
Zobacz kursy i szkolenia z rozwoju osobistego - AudioBooki specjalnie dla Ciebie!

Video kurs DVD - MySQL od czego zacząć, czym jest SQL

Zobacz profesjonalny kurs MySQL, kurs SQL i poznaj te języki programowania. Dostępne tutoriale pozwolą Ci znakomicie przyswoić wiedzę praktyczną i poznać odpowiedź, czym jest język MySQL, SQL? SQL (czyli Structured Query Language) to najbardziej znany i znany obecnie strukturalny język zapytań, który został opracowany do tworzenia, modyfikacji i zarządzania bazami danych. Ogólnie określany jako wolnodostępny system zarządzania relacyjnymi bazami danych.

Co tak naprawdę otrzymasz?

Decydując się na zakup szkolenia:

 • Otrzymasz możliwość pobrania pliku i odtwarzania go wielokrotnie.
 • Dostaniesz nielimitowany dostęp zawsze i wszędzie 24 h na dobę.
 • Uzyskasz aktualizacje i dodatkowe materiały szkoleniowe.
 • Otrzymasz dostępność na urządzenia mobilne - tablety, czy smartfony.
 • Dostaniesz materiały przygotowane przez specjalistów i szkoleniowców.
 • Uzyskasz możliwość certyfikatu ukończenia!
 • Otrzymasz bardzo dużą wiedzę, którą można wykorzystać w pracy jak i dla siebie.
 • Uzyskasz szkolenia niedrogie i dostępne dla początkujących oraz zaawansowanych.
 • Dostaniesz szkolenia przygotowane perfekcyjnie, zrozumiale i łatwo przyswajalne.
 • Otrzymasz potężną dawkę wiedzy, którą wykorzystasz w praktyce.
 • Uzyskasz tutoriale podzielone na działy tematyczne, do których można wracać. 

 

SQL w istocie należy do tzw. języków deklaratywnych, co oznacza, że jest on oparty na paradygmatach programowania, które nie są oparte na programowaniu imperatywnym - opisującym procesy wykonywania jako sekwencję instrukcji zmieniających stan programu. Sposób przechowywania i pobierania danych jest zależny od decyzji systemu zarządzania bazą danych (Database Management System, DBMS).

MySQL - wolnodostępny system zarządzania relacyjnymi bazami danych. MySQL rozwijany jest przez firmę Oracle. Wcześniej przez większość czasu jego tworzeniem zajmowała się szwedzka firma MySQL AB. MySQL AB została kupiona 16 stycznia 2008 roku przez Sun Microsystems.

Przydatne artykuły i linki na temat MySQL, SQL.

https://pl.wikipedia.org/wiki/MySQL
http://stronymalowane.pl/sql

Przydatne tutoriale na temat MySQL, SQL.

SQL - zaprojektowany przez Donalda D. Chamberlina i Raymonda F. Boyce’a w 1974 roku w IBM, pierwotnie oparty na rachunku relacyjnym. Znaczny wkład w stworzenie języka miał także Edgar F. Codd, który zajmował się zagadnieniami związanymi z porządkowaniem danych. Opisane zostało to w 1970 w pracy pod tytułem „A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks”. Relacyjny model zarządzania bazami danych, który został w tej publikacji opisany, był niezwykle istotny w opracowywaniu właśnie języka SQL. Firma IBM jednak nie korzystała z opracowanych rozwiązań i wprowadziła ja dopiero w momencie, kiedy zaczęły z nich korzystać konkurencyjne przedsiębiorstwa. SQL uzyskał wsparcie Amerykańskiego Narodowego Instytutu Normalizacji (ANSI) oraz Międzynarodowej Organizacji Normalizacji (ISO), do której należał. W roku 1986, język ten, stał się oficjalnym standardem tych organizacji. Wersje, takie jak SQL86 oraz SQL89, umożliwiały dokonywanie wielu implementacji, dzięki pozostawieniu dość szerokiej swobody ich twórcom.

Sprawiło to, że język ten stał się elementem, który połączył bardzo zróżnicowane produkty. Pojawienie się bardziej zintegrowanych i hermetycznych systemów komputerowych wymusiło rozbicie SQL jak platformy łączącej różne produkty. Utrzymanie wcześniejszego stanu rzeczy wymagało wprowadzenia nowego standardu, którym się stał SQL92. Jest on używany, także w nowszych wersjach.

Rozwój języka SQL to także jego dialekty, które mały sprostać wymaganiom poszczególnych produktów. Przykładem może być Transact-SQL (T-SQL), który został wprowadzony przez firmę Microsoft. Firma Oracle wprowadziła natomiast PL/SQL. Najpopularniejszym silnikiem relacyjnym używanym w serwisach WWW jest właśnie MySQL. Częścią wspólną wszystkich dialektów języka jest model relacyjny, który został oparty o tzw. teorię zbiorów. Typy danych oraz nazewnictwo poszczególnych funkcji może się jednak różnic w przypadku określonych dialektów.

Dzięki wsparciu ANSI, od 1986, standardy języka SQL są aktualizowane na bieżąco. Obecnie, aktualną wersją języka jest ANSI SQL:2011/2011. Wersja ta nie wprowadziła wielu nowych, rewolucyjnych funkcjonalności jednak uporządkowane te pojawiające się wcześniej, m.in. standard obsługi XML, który pojawił się już w SQL:2003.

Funkcjonalność i zastosowanie SQL

DDL (Data Definition Language) – komendy odpowiedzialne za tworzenie i modyfikowanie obiektów w bazie danych.
DML (Data Modification Language) – komendy dotyczące wyłącznie modyfikowaniu zawartości bazy danych.
DCL (Data Control Language) – komendy kontrolujące uprawnienia
TCL (Transaction Control Language) – obsługa transakcji
DQL (Data Querying Language) – polecenia związane z zadawaniem pytań, czyli tzw. kwerend.

Pomocne tagi: mysql kurs, mysql tutorial, mysql komendy, mysql server

Artykuł zawiefa fragmenty z : http://stronymalowane.pl/sql